Aktuális híreink
Pre-Akadémia |
Jún. 21. Szombat, 23:00
Szezonértékelő: U14 - Alsóörs, U15/B
Akadémia |
Júl. 17. Csütörtök, 10:31
A sport nem csak az elért eredményeikről szól, hanem arról is, kivé válnak útközben - Interjú Oles Barbarával
Pre-Akadémia |
Jún. 21. Szombat, 19:29
Szezonértékelő - U15/A
Akadémia |
Júl. 17. Csütörtök, 10:27
Interjú az EYOF előtt - Árkos Ádám
Pre-Akadémia |
Jún. 20. Péntek, 10:40
Szezonértékelő: U14 - Mezőföld
Akadémia |
Júl. 16. Szerda, 17:45
Interjú az EYOF előtt - Iváncsik Máté
Akadémia | 2025. júl. 17.
A sport nem csak az elért eredményeikről szól, hanem arról is, kivé válnak útközben - Interjú Oles Barbarával
A mentálhigiénés foglalkozások folyamatosságának biztosítása céljából új munkatárs csatlakozott a Veszprém Handball Academyhez Oles Barbara személyében.
A sokrétű ismeretekkel rendelkező szakember számára a sport mindig is az élete részét képezte akár aktív játékosként, akár az élet más területeit tekintve, így örömmel vállalta a feladatot. Bemutatkozó interjújában mesél szakmai pályafutásáról, a sporttal való kapcsolatáról, és a fiataljainkkal való munkáról is.

Kérlek, mutatkozz be röviden: mivel foglalkozol jelenleg, milyen végzettséged van, miért választottad ezt a szakmát?
Oles Barbara: Életem különböző szakaszaiban más-más területeken képeztem magam, tanulmányaimnak megfelelő munkaköröket töltöttem be és igyekeztem a választott szakmák legjobbjai közé tartozni. Hosszú évekig televíziósként dolgoztam, a riporteri és műsorvezetői munkám mellett pedig edzőként és táplálkozási tanácsadóként segítettem a hozzám fordulókat. Később egy sport akadémia kommunikációs vezetőjeként elkezdtem pszichológiával foglalkozni és ma már végzett sport- és ifjúsági coachként, gyermekpszichológiai konzulensként, viselkedéselemző/pszichológusként és egyetemi okleveles sport mentáltrénerként is dolgozom.
Miért specializálódtál a sportolókra?
O.B.: A sport mindig az életem része volt, valószínűleg ezért húz a szívem a pszichológia tudományán belül a sportpszichológia felé. Valamint azért, mert középiskolás fiatal sportolóként, majd bécsi egyetemistaként és a Wiener Liga kosárlabdázójaként a saját bőrömön tapasztaltam, hogy a test, a szellem és a lélek harmonikus együttműködése nélkül nem jönnek az igazi eredmények és a sikerek - sem a sportban, sem az élet bármely területén. Előfordult velem, hogy a fizikai és technikai felkészüléssel megalapoztam ugyan a sikert, de az önbizalomhiány, a koncentrációs kihagyások és versenyszorongás percek alatt romba döntöttek mindent.
Miért érzed fontosnak, hogy már fiatal korban ilyen foglalkozásokkal is segítsék a sportolókat a képző helyek?
O.B.: A kamaszkorban az agy fejlődése még nem zárult le, a döntéshozatalért, impulzuskontrollért és előrelátásért felelős prefrontális kéreg a húszas évek közepéig fejlődik. Ez idő alatt a fiatalok fokozottan hajlamosak az impulzív viselkedésre és a stressz rossz feldolgozására. A mentáltréning segít az önreflexió, az érzelemszabályozás és az önismeret fejlesztésében, amely ebben az életszakaszban tehát kulcsfontosságú. A versenysportban a teljesítménykényszer és az elvárások szorongást, belső feszültséget kelthetnek. A mentáltréning megtanítja a fiatalokat a stresszkezelés, fókuszálás és relaxáció módszereire. Emellett javítja a koncentrációt és az önbizalmat, ami nemcsak a pályán, hanem az iskolai és magánéleti kihívásokban is hasznos. A mentáltréning nemcsak problémakezelő eszköz, hanem preventív lehetőség is: tudatosítja a sportolóban a saját működését, céljait és belső motivációit. Már fiatalkorban való bevezetése révén a sportpszichológia hozzájárulhat egy kiegyensúlyozottabb, tudatosabb sportolói karrierhez és életvezetéshez. Összességében tehát: a sportpszichológia és mentáltréning beépítése a fiatal sportolók életébe nemcsak segíti őket a sportteljesítmény javításában, hanem a személyiségfejlődés, az érzelmi egyensúly és a közösségi integráció szempontjából is elengedhetetlen. A megelőzés, fejlesztés és edukáció eszköze.
Találkoztál már a növendékeinkkel? Ha igen, mennyire találtátok meg az összhangot egymással?
O.B.: Igen, volt szerencsém együtt dolgozni az akadémistákkal, az U16-os és az U18-as csapatokkal – nyitott és lelkes fiatalokat ismertem meg. Az első alkalommal még próbáltuk egymást „méregetni”, de viszonylag rövid idő után úgy éreztem, mintha már régóta együtt dolgoznánk. Gyorsan kialakult egy olyan légkör, amiben egyszerre tudtunk komolyan dolgozni és jókat nevetni. Volt, hogy ők leptek meg az érettségükkel, máskor én őket a furcsa játékaimmal – de minden működött.
Lesz-e nyári foglalkozás a fiúknak? Mit szeretnél elérni a következő időszakban velük? Van már konkrét elképzelésed a szezonkezdésre vonatkozóan?
O.B.: Sok mindenre szeretném megtanítani őket és sok mindenben szeretnék segíteni nekik a következő szezonban: felismerni és kezelni a leggyakoribb mentális akadályokat, stresszkezelési technikákat alkalmazni, meghatározni a figyelmük irányát és hatékonyan irányítani azt, felismerni a csökkenő teljesítmény lehetséges okait és kezelni őket, fejleszteni az önbizalmukat, fenntartani a hosszú távú motivációjukat, célokat kitűzni, felismerni és támogatni a csapatfejlődés szakaszait, kezelni a sérülésből való felépülést és a karrierátmeneteket. Minden pillanatban szem előtt tartva azt, hogy a sport nem csak az elért eredményeikről szól, hanem arról is, kivé válnak útközben.
Köszönjük az interjút és jó munkát kívánunk!